×
Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.
Wyszukiwanie w blogu
Ostatnie komentarze
Bez komentarzy

Poletka łowieckie – czym są i jaka jest ich funkcja?

Dodany dnia2 lat temu
Ulubione0

Poletka łowieckie to przestrzenie wykorzystywane do produkcji karmy dla zwierząt. Znajdują się one w lasach lub ich bezpośrednim sąsiedztwie. Co należy wiedzieć o poletkach łowieckich?

Czym są poletka łowieckie?

Poletka łowieckie są ulokowane zazwyczaj w lasach lub w bezpośrednim sąsiedztwie lasu. Tego typu miejsca zostają obsiewane roślinami, którymi żywią się zwierzęta roślinożerne, żyjące w polskich lasach, takie jak m.in. sarna europejska. Poletka łowieckie to tereny, które zwykle są ogrodzone. Dzięki temu leśnicy mają nad nimi większą kontrolę. Przyjmuje się, że zwykle udostępnia się poletka łowieckie zwierzynie w czasie, w którym rośliny osiągną docelowy wzrost i możliwe będzie zebranie plonu. Zwykle jest to późną jesienią lub zimą.

Na poletkach łowieckich zazwyczaj zasiewa się rośliny, które są atrakcyjne dla roślinożernych mieszkańców naszych polskich lasów. Z tego względu w tego typu miejscach popularne są rośliny takie jak topinambur, łubin, owies, kukurydza i gryka.

Warto zaznaczyć, że poletka łowieckie to tereny, na których polowania są całkowicie zabronione. Tego typu miejsca służą dokarmianiu zwierząt i innym celom, w których nie jest zapisana chęć łowiectwa akurat na tym terenie. Warto o tym pamiętać i stosować się do wszystkich zasad związanych z polowaniem – zarówno tych dotyczących legalnych okresów polowań na poszczególne zwierzęta w roku, jak i miejsc, gdzie łowiectwo jest zakazane.

Rodzaje poletek łowieckich

Poletka łowieckie dzielą się na kilka podstawowych rodzajów. Rozróżnienia dokonuje się na podstawie ich przeznaczenia. Pierwszym typem są poletka łowieckie produkcyjne. W tego typu miejscach realizowana jest normalna gospodarka rolnicza, a pożywienie jest używane do dokarmiania zwierząt leśnych w okresach niedostatku. Kolejny rodzaj poletek łowieckich to zgryzowe, czyli miejsca wypełnione roślinami liściastymi – drzewami i krzewami. Popularne są one w miejscach, w których nie występuje dostateczna ilość tego typu roślin na normalnym obszarze funkcjonowania zwierząt. Kolejną kategorią są poletka łowieckie zaporowe. Zazwyczaj są to wąskie pasy, które zajęte są przez uprawy.

Warto pamiętać, że każdy rodzaj poletek łowieckich ma swoje konkretne funkcje. Miejsca te nie są tworzone przypadkowo – powstają w przemyślany i uporządkowany sposób, dlatego należy zawsze uszanować postanowienia osób decydujących się na stworzenie poletek łowieckich na danym terenie.

Funkcje poletek łowieckich

Funkcje poletek łowieckich są zróżnicowane ze względu na ich rodzaj. Przyjmuje się jednak, że wszystkie poletka łowieckie mają na celu przede wszystkim poprawę dostępności pożywienia i składników odżywczych dla zwierzyny łownej, która żyje na danym terenie. Dzięki tworzeniu poletek łowieckich możliwa jest pomoc w przeżyciu okresów nieurodzaju całej populacji zwierzyny łownej. Ponadto, tworzenie wyznaczonych poletek łowieckich przekłada się na ograniczanie szkód, których zwierzęta dopuszczają się w przypadku upraw rolniczych.

Główną funkcją poletek produkcyjnych jest właśnie dokarmianie zwierząt łownych za pomocą wcześniej wspomnianych roślin pastewnych, takich jak m.in. kukurydza czy gryka. Natomiast rolą poletek łowieckich zgryzowych jest zadbanie o zapewnienie zwierzynie zróżnicowanej bazy żerowej, co przekłada się na ich funkcjonowanie. Natomiast poletka łowieckie zaporowe mają ważną funkcję, którą jest utrzymanie zwierzyny w ich łowisku. Osiąga się to, hodując lub wykładając pożywienie na wąski pas ziemi, stanowiący właśnie poletka zaporowe. Dzięki temu możliwe jest nie tylko ograniczenie szkód w pobliskich uprawach rolniczych, ale również np. ochrona zwierząt przed pobliskimi autostradami i innymi groźnymi dla nich ciągami komunikacyjnymi.

Sklep DoLasu.pl – pełne wyposażenie dla wszystkich fanów aktywności leśnych

W DoLasu.pl znajdą Państwo szeroki wybór ubrań, wyposażenia i akcesoriów dla każdego miłośnika aktywności leśnych. Oferujemy bogatą ofertę skierowaną nie tylko do myśliwych, ale również leśników, fanów outdooru i wycieczek pieszych po lasach. W naszej ofercie bardzo ważne miejsce zajmują profesjonalne ubrania myśliwskie na każdą porę roku i okoliczności.

W naszym sklepie internetowym znajdą Państwo zarówno letnie spodnie myśliwskie, lekkie kurtki, koszule myśliwskie i inne wygodne propozycje, jak i profesjonalną odzież grzejącą, idealną na polowania w warunkach zimowych, jesiennych, a także nocnych. Oferujemy też profesjonalną odzież całoroczną oraz obuwie, które chroni stopy przed zagrożeniami takimi jak kontuzje czy zadrapania podczas przedzierania się przez zarośnięte części lasu. Proponujemy także szeroki wybór akcesoriów łowieckich, do których zaliczyć możemy między innymi profesjonalne noże myśliwskie, latarki czy akcesoria do przechowywania broni i amunicji. W asortymencie DoLasu.pl znaleźć można również upominki myśliwskie oraz książki o tematyce związanej m.in. z polowaniami.

Na stronie DoLasu.pl znajduje się wszystko to, o czym myśliwy lub inna osoba pasjonująca się aktywnościami leśnymi może marzyć. Doskonale znamy potrzeby konsumentów, ponieważ jesteśmy na rynku już od ponad 10 lat. Serdecznie zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej oferty! Dzięki temu znajdą Państwo najlepsze elementy wyposażenia i akcesoria myśliwskie.

Dodaj komentarz
Dodaj odpowiedź
Proszę zalogować się , aby opublikować komentarz.

Menu

Ustawienia

Zarejestruj się, aby zapisywać ulubione produkty.

Zaloguj się